To jeden z podstawowych olejków eterycznych o wyjątkowo szerokim zastosowaniu, który warto zawsze mieć w domu. Pod względem terapeutycznym, jest to jedna z najpożyteczniejszych esencji roślinnych.
Jest on przede wszystkim znany ze swoich właściwości wyciszających i uspokajających. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i odkażająco. Dzięki swoim właściwościom, nie tylko zabija istniejące drobnoustroje, ale także zapobiega ich mnożeniu się, a jej trwały zapach sprawia, że jest często wykorzystywana także w przemyśle perfumeryjnym. Mimo silnego działania, wciąż bezpieczne jest stosowanie go bezpośrednio na skórę, bez rozcieńczenia.
Jest powszechnie stosowany w salonach kosmetycznych i SPA, ponieważ uważa się iż oddziałuje pozytywnie na skórę trądzikową, łuszczycę, może przyspieszać gojenie się oparzeń. Stosuje się go także na włosy, jego użytkownicy twierdzą, że olejek lawendowy stymuluje porost włosów i zapobiega częstemu przetłuszczaniu.
Olejek lawendowy pozyskuje się ze świeżych kwiatów lawendy lekarskiej, zawierających powyżej 3% olejku eterycznego. Główne jego składniki to linalol, cyneol, geraniol, alfa-terpineol i beta-mircen. W lawendzie znajdziemy też: garbniki, trójterpeny, antocyjany, substancje pochodne kumaryny, kwasy organiczne, fitosterole i sole mineralne.
Badania naukowe dotyczące olejków eterycznych nie należą do popularnych, jednak lawenda doczekała się paru interesujących eksperymentów jej użycia we współczesnej medycynie. Według badań przeprowadzonych na hemodializowanych pacjentach z niewydolnością nerek – olejek lawendowy poprawia jakość snu i zmniejsza poziom zmęczenia – podaje Sciencedirect.
Według pisma „Laryngoscope Investigative Otolaryngology”, olejek lawendowy łagodzi lęk związany z operacją ucha, krtani, gardła i w obrębie nosa (otolaryngologia). Jest to bardzo istotny kierunek badań ponieważ lęk przed operacją jest zjawiskiem powszechnym. Stresor traumatyczny to doświadczenie związane z poważnym zranieniem, śmiercią lub zagrożeniem integralności cielesnej własnej lub innych osób, na które człowiek był bezpośrednio narażony i przeżywał wówczas uczucie silnego strachu, bezradności lub przerażenia. Dla ciała spodziewającego się ingerencji czy naruszenia swojej integralności naturalne jest obniżenie nastroju i zmiana stanu psychicznego, która może mieć wpływ na sam wynik lub przebieg operacji.
„Lęk przedoperacyjny prowadzi do stosowania większej ilości leków o działaniu przeciwbólowym i narkotycznym, dłuższego pobytu w szpitalu, zmniejszonej zdolności organizmu do zwalczania infekcji oraz gorszego rozumienia informacji na temat operacji. Dlatego, biorąc pod uwagę prostotę, bezpieczeństwo i efektywność kosztową aromaterapii, pracownicy medyczni powinni rozważać wykorzystanie jej w radzeniu sobie z tym powszechnym problemem” – komentuje współautor badania Ashutosh Kacker.
Sposoby użycia olejku eterycznego CPTG DoTerra (z Atestowaną Czystą Jakością Terapeutyczną), do którego ekstraktuje się 8 kg kwiatów lawendy na 15 ml olejku.
– 3-4 krople w dyfuzorze
– zewnętrznie – 2-3 krople bezpośrednio na ciało lub dla zminimalizowania wrażliwości skóry, rozcieńczyć z olejem nośnikowym np. ze słodkich migdałów, kokosowym itd.
-doustnie – 1 kropla na 120 ml cieczy np. na załagodzenie uczucia napięcia i niepokoju
Zastosowanie*
- na spokojny sen umieścić kilka kropelek na poduszkę lub pościel lub posmarować nim podeszwy stóp.
- zapach pomocny w uspokojeniu się poddenerwowanemu dziecku.
- wcierać w skroń lub kark oraz wgłębienie u podstawy czaszki dla rozluźnienia napięć.
- można stosować w kuchni jako ciekawy smak do deserów i pieczonych potraw.
- znany ze swojej zdolności do łagodzenia niewielkich oparzeń
- korzystny dla osób cierpiących na depresję, bóle głowy, migreny, nadciśnienie, bezsenność, napięcie przedmiesiączkowe, skurcze brzucha i inne stany związane ze stresem.
- łagodzi ukąszenia owadów, a także pomaga chronić zwierzęta przed owadami i pasożytami.
- regeneruje i przywraca zdrowie skóry twarzy po owrzodzeniach, trądziku, czyrakach, łuszczycy, zapaleniu skóry, wypryskach i stany zapalnych.
Środki ostrożności
Może podrażnić skórę. Trzymać z dala od dzieci. Kobiety w ciąży, podczas karmienia lub osoby pod opieką lekarską powinny skonsultować użycie olejku z lekarzem. Unikać kontaktu z oczami, wnętrzem uszu i miejscami szczególnie wrażliwymi. Przestrzegać wszystkich ostrzeżeń i zaleceń na etykiecie.
Źródła:
– https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/aktualnosci/177064,lawenda-lagodzi-lek-przed-operacja?fbclid=IwAR1gg1pQAUb_V8rWkXCDsVszKUqQ3-Y_qBmQ8Fm55w39Xxsp5TtF5yuH5fA
– https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1744388115300220
– https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/choroby/74803,trauma-stresor-traumatyczny-czym-jest-uraz-psychiczny
– Foundational AROMA THERAPYLeiann King, Brenda Wright, and Amanda Reynolds
* Informacje zawarte na tej stronie służą wyłącznie celom edukacyjnym. Produkt ten nie jest przeznaczony do diagnozowania, leczenia lub zapobiegania jakiejkolwiek choroby. W takich przypadkach należy skorzystać z profesjonalnej porady lekarza.