Zastosowanie oraz badania naukowe wskazujące możliwe działania zdrowotne
Oregano to ziele występujące na terenie śródziemnomorskim oraz w Azji. Oregano jest niezwykle wonnym i balsamicznym, a dzięki temu jednym z najsilniej działających, znanych nam ziół. Z jego liści ekstrahować można aromatyczny olejek eteryczny, który koncentruje zawarte w oregano lecznicze składniki, dzięki czemu działa silniej i skuteczniej niż w stanie świeżym bądź suszonym. Karwakrol i tymol, główne składniki olejku eterycznego oregano, mają silne działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwutleniające. Badania dowodzą także, że olejek oregano ma właściwości antygrzybiczne.
Zaskakująca właściwością eteryczny olejku oregano, może okazać się to, że bardzo często wykorzystywany jest on w przemyśle spożywczym do konserwowania żywności. Ze względu na naturalne pochodzenie a jednocześnie silne właściwości antybakteryjne i przeciwutleniające, może być stosowany do konserwowania produktów żywnościowych dla niemowląt i dzieci.
Działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające
Oregano, głównie w formie naparów stosowane było tradycyjnie już medycynie ludowej przy leczeniu zaburzeń oddechowych oraz trawiennych takich jak wymioty czy biegunka), bólów głowy, reumatyzmu i dolegliwości związanych ze stanami zapalnymi.
Wiele badań naukowych potwierdza, że olejek eteryczny z oregano ma właściwości przeciwutleniające. Źródła naukowe potwierdzają również, że jest on jednym z najskuteczniejszych środków przeciwdrobnoustrojowych i przeciwutleniających. Z dotychczasowych badań wynika, że oregano posiada silne właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające głównie dzięki wysokiej zawartości fitochemikaliów takich jak polifenole.
W badaniach wykazano, że związki polifenolowe zawarte w oregano mają właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Dzięki temu mogą być stosowane jako środki hipoglikemiczne, hipolipidemiczne i przeciwutleniające.
Polifenole to organiczne związki chemiczne występujące w roślinach. Wiele z nich wykazuje silne działanie przeciwutleniające i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego i nowotworu. Polifenole są szczególnie interesujące ze względu na ich potencjalne korzyści zdrowotne w opóźnianiu wystąpienia chorób niezakaźnych i przewlekłych, takich cukrzyca czy jak trudny w leczeniu zespół metaboliczny (obejmujący zbiór wzajemnie powiązanych czynników zwiększających istotnie ryzyko rozwoju miażdżycy i cukrzycy typu 2 oraz ich powikłań naczyniowych).
Działanie przeciwutleniające, dzięki czemu olejek eteryczny z oregano można uznać za naturalny środek konserwujący.
Działanie antybakteryjne
Olejek eteryczny z oregano to skuteczny naturalny środek przeciwbakteryjny. Został prrzebadany m.in w leczeniu zakażenia gronkowcem złocistym odpornym na metycylinę MRSA – ang. methicyllin-resistant Staphylococcus aureus). Badanie to (102) wykazało, że olejek eteryczny z oregano, dzięki zawartym w nim polifenolom, które niszczą bakterie odporne na konwencjonalne antybiotyki. może być stosowany w leczeniu zakażenia tym gronkowcem lepiej niż którykolwiek ze stosowanych obecnie w leczeniu antybiotyków.
Ponadto wyniki wykazują, że olejek eteryczny z oregano może powodować zniszczenia na poziomie błony komórkowej MRSA, podczas gdy bakteria tego gronkowca, odporna jest na większość antybiotyków i trudna w leczeniu.
Działanie antygrzybiczne
Badania z 2001 roku w Georgetown University Medical Center nad zastosowaniem olejku z oregano w leczeniu tzw. przerostu candidy Candida albicans, wykazało, że był on w stanie całkowicie zahamować rozrost candidy. Badanie wykazało również, że codzienne używanie olejku z oregano profilaktycznie, okazało się być skuteczne w zapobieganiu kandydozie.
Dalsze badania wykazały, że olej oregano zawiera dwa naturalnie występujące środki przeciwdrobnoustrojowe: karwakrol i tymol.
Karwakrol ma silne właściwości antygrzybiczne, wspomaga też działanie układu trawiennego oraz immunologicznego. Tymol natomiast ma silne właściwości przeciwgrzybicze, przeciwropne, przeciwgnilne i odwadniające.
Substancje te, wchodząc w reakcję z wodą znajdującą się we krwi, skutecznie odwadniają i niszczą komórki drożdży Candida.
Dla wzmocnienia działania antybgrzybiczego w leczeniu Candida albicans, zaleca się wymieszanie olejku eterycznego z oregano wraz z olejem kokosowym.Ponieważ olej kokosowy ma również działanie grzybobójcze, połączenie oleju kokosowego z olejem oregano stanowi skuteczne rozwiązanie w przypadku infekcji grzybiczych.
Zastosowanie olejku oregano
- jako napar na kaszel
- na poprawę trawienia
- na ból zęba
- na odleżyny
- jako środek anytpasożytniczy
- jako środek antybakteryjny i odkażający
- na problemy skórne
- na grzybicę stóp
Źródła:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0963996918307117
Erick P.Gutiérrez-Grijalva, Marilena Antunes-Ricardo, Beatriz A.Acosta-Estrada, Janet A.Gutiérrez-Uribe, J.Basilio Heredia; “Cellular antioxidant activity and in vitro inhibition of α-glucosidase, α-amylase and pancreatic lipase of oregano polyphenols under simulated gastrointestinal digestion”, Food Research International vol. 116, February 2019, p. 676-686
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S092666901831077X
Tatiane VianaDutra, Juliana Cristina Castro, Jéssica Lima Menezes, Tatiane Rogelio Ramos,Ivanor Nunes do Prado, Miguel Machinski Junior, Jane Martha Graton Mikcha, Benício Alves de Abreu Filho; “Bioactivity of oregano (Origanum vulgare) essential oil against Alicyclobacillus spp.”, Industrial Crops and Products,vol. 129, March 2019,p. 345-349
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0926669019305102
Haiying Cui, Chenghui Zhang, Changzhu Li, Lin Lin; ‘Antibacterial mechanism of oregano essential oil Industrial”; Crops and Products, vol. 139, 1 November 2019, 111498